PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=262102}
7,1 3 556
ocen
7,1 10 1 3556
Goodbye Bafana
powrót do forum filmu Goodbye Bafana

Biografia bez ducha

ocenił(a) film na 6

Podstawowym błędem popełnianym przez twórców filmowych biografii jest kurczowe skupianie się na faktach, zamiast zainteresowanie się bohaterami. Tak jest i w przypadku "Goodbye Bafana". Film pieczołowicie relacjonuje kolejne ważne momenty w historii bohaterów, podając również daty i miejsca, byśmy nie mieli żadnych złudzeń, że film opowiada historię prawdziwą. W tym wszystkim ginie jednak ludzki duch, niesamowita, niezwykła historia Jamesa Gregory'ego, którego historia naprawdę warta jest opowiedzenia.

Gregory wychowany z dala o wielkiej polityki jako dziecko przyjaźnił się z czarnoskórymi chłopcami z pobliskiej wioski. Potem trafił do 'cywilizacji' i w szkole z internatem nauczył się nienawiści do czarnych mieszkańców RPA. Jego nowa wiara zostanie poddana wielkiemu wyzwaniu, kiedy zostaje przydzielony do więzienia, w którym przebywa Nelson Mandela.

Ta historia aż prosi się o sfilmowanie. Mógł z niej powstać wielki film o duchowym odrodzeniu i drugiej szansie. Niestety zostają tylko suche fakty okraszone prostą psychologizacją, by postaci nie wydawały się nudne.

Przy takim scenariuszu aktorzy nie wiele mogli pokazać. Jednak mimo wszystko zagrali bardzo dobrze i to głównie za sprawą Josepha Fiennesa, a nawet (o dziwo!) Diane Kruger ten film jest bardziej niż znośny. "Goodbye Bafana" nie jest tak zły, by nie mógł znaleźć swojej widowni, nawet u nas w Polsce. Dlatego też szkoda, że tylko w jednej kopii trafił do kin (a raczej do kina).

ocenił(a) film na 7
torne

film warty obejrzenia ale spodziewałam sie czegoś hmm ciężko powiedzieć lepszego, ale napewno innego. W 100% zgadzam sie z torne

ocenił(a) film na 5
torne

Spodziewałam się czegoś lepszego. Historia Mandeli przedstawiona zbyt powierzchownie, aktorstwo słabe, ani muzyka ani zdjęcia nie zapadają w pamięć. Taki sobie filmik - ani wybitnie dobry ani też doszczętnie zły.

ocenił(a) film na 4
ScarlettElvie

Zgadzam się. Strasznie się rozczarowałam, byłam nastawiona na film poruszający, tak jak życie głównych bohaterów ale to wszystko było obdarte z jakichkolwiek uczuć. Nie potrafię ocenić tego filmu wg własnego kryterium dlatego nie wystawiam nic.

ocenił(a) film na 7
torne

Mimo tego co napisał autor a pod czym się podpisuję uważam, że film warto obejrzeć. Mocny plus to gra aktorów na dosyć wysokim poziomie i ciekawa historia Nelsona Mandeli. Film potrafi zainteresować ale zdecydowanie dla dojrzalszego odbiorcy.

ocenił(a) film na 7
nexus0

Film powstał za niewielkie nakłady i nie był firmowany przez wielkie amerykańskie wytwórnie. Mimo wszystko podaobał mi się. Nienawidzę rasizmu. Dobra gra aktorska. Jedynie Mandeli brakowało ekspresji. Wątpię by Nelson tak beznamiętnie przyjął wieść o aresztowaniu swojej żony a następnie śmierci syna. Widać wyrażnie że postać grana przez Fiennesa bardziej się tym przejęła niż sam Mandela. Poza tym gdy Nelson opowiada o swych ideach czyni to bez pasji i zaangażowania. Jak ktoś o tak małej haryzmie mógłby porwać tłumy. Nelson Mandela w RPA był kimś takim jak Martin Luther King w USA, a w Polsce swego czasu Lech Wałesa. Był bezkompromisowym człowiekiem z haryzmą i pasją. Kto wie może te 20 kilka lat w więzieniu aż tak go zmiękczyło. Film oczywiście polecam.

Rahabiel

Zgadzam się co do filmowego Mandeli, mógł trochę bardziej się 'wczuc' w rolę, albo po prostu, wybrano nieodpowiedniego aktora. Brakowało mi dobrej muzyki, która z pewnością stworzyłaby odpowiedni 'klimat'. Mimo wszystko film jest bardzo dobry, zmusza do refleksji i zapada w pamięc, jak najbardziej polecam.

ocenił(a) film na 7
torne

Przez cały film zastanawiałem się, dlaczego tak dobra historia, nie porywała mnie podczas oglądania. Po tej recenzji już wiem i musze się zgodzić.
jednak daję 7/10 - raczej ze względu na to, że dla mnie to całkiem nowa historia, ktorej jeszcze nie znalem, wiec do konca bylem ciekawy, jak Mandela stal sie wolnym czlowiekiem.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones