PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=262102}
7,1 3 556
ocen
7,1 10 1 3556
Goodbye Bafana
powrót do forum filmu Goodbye Bafana

proszę niech ktoś mi pomoże... głowny bohater mial kiedys przyjaciela murzyna ktorego nazywal bafana czy on mial tak na imię?. Skoro tak to dlaczego na koncu filmu kiedy pokazują juz Mandelę jako prezydenta to tamten patzac w telewizor na bylego wieznia mowi "zegan bafano"?

hermes0007

Nie miał na imię Bafana...
Bafana po murzyńsku oznacza po prostu "Chłopiec".
Dlaczego tak mówił...? Nie wiem. Pewnie po to żeby wprowadzić więcej dramatycznego nastroju do filmu.

fazzy

Aha, dzięki bardzo. Po prostu widocznie nie skupiłem się za bardzo na tym momencie i myślałem że imię tego małego murzyna brzmiało Bafana

ocenił(a) film na 8
hermes0007

A mi się zdaje, że właśnie ten dzieciak miał na imię Bafana. A ten tekst na końcu "żegnaj Bafano" było jakby odwołaniem do wspomnień z dzieciństwa. Może w pewnym sensie Gregory w Mandeli widział właśnie przyjaciela z dzieciństwa? Bafana powiedział młodemu Mandeli, że pewnie już się nigdy nie zobaczą, bo wyjeżdża, dlatego dał mu tę "bransoletę". A Gdy poznał Mandelę, przypominał mu on Bafanę (pewnego rodzaju sentyment z dzieciństwa - Mandela urodził się w poblizu miejsca, gdzie Gregory dorastał, potrafili rozmawiać tym dziwnym językiem, którego nazwy nie pamiętam :P i bili się razem na kije:) Tak sądzę.

Cassiopeia_2

Może Ci się zdawać :) Nie zmieni to jednak faktu że w Nguni "Bafana" oznacza "chłopiec".

Cyt:

Bafana bafana
pl n (S. African) an African name for the South African national soccer team
(C20: from Nguni bafana the boys)


Source: http://dictionary.reverso.net/english-definitions/Bafana%20bafana


ocenił(a) film na 8
fazzy

nawet, jeśli bafana oznacza "chłopca" to reszta się "klei" :P

Cassiopeia_2

Co się niby klei? :)
Pytanie było czy chłopiec miał na imię Bafana.
odpowiedź brzmi: "Nie"
Tak więc nie wiem co innego może się tu kleić :P

użytkownik usunięty
fazzy

Ten jezyk to xhosa. Nguni to grupa języków z rodziny bantu i wlasnie zalicza sie do nich xhosa.
Zatem czy w xhosa Bafana oznacza chłopiec? Byćmoże...nie zmienia to jednak faktu ze to imie tego chlopca.
Imiona w naszym kregu czesto zatracily swoje pierwotne znaczenie, badz tez na gruncie religijnym byly przenoszone pomiedzy roznymi kregami kulturowymi przez co ich znaczenie jest niejasne.
np.
Piotr (z staroczes. Petrъ, które z łac. Petrus od gr. petros - kamień) chrześcijańskie imię męskie pochodzenia grecko-łacińskiego. Wywiedzione od przydomku Szymona apostoła nadanego mu przez Jezusa Chrystusa (aram. Kefas). Jest to obecnie piąte, co do popularności imię w Polsce (trzecie wśród imion męskich), noszone przez ponad 677 tys. osób. Kiedyś używana była także typowo polska forma - Skałosz.

Moim zdaniem koncepcja Cassiopei jak najbardziej sie "klei" :)

ocenił(a) film na 8

heh cieszę się, że choć jedna osoba podziela moje zdanie :))

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones